Skip to Content
Nadchodzi zima: 4 sposoby zwalczania nadmiernej wilgotności w domu

Zwalczaj nadmierną wilgotność w domu. Nadchodzi zima!

Zimą wilgotność może być problemem.

Nadejście pory zimowej oznacza deszcz i zimno. Aby zimno nie dostawało się do wewnątrz, dzisiejsze domy buduje się z myślą o izolacji i wydajności energetycznej. Bez naturalnej wentylacji i bez możliwości dostania się powietrza z zewnątrz do środka nadmiar wilgoci zostaje uwięziony wewnątrz. Co robić, aby zimą mieć wilgotność w domu pod kontrolą?

1. CKontroluj źródła wilgotności

Skieruj na zewnątrz ciepłe i wilgotne powietrze generowane przez kuchnię gazową i suszarkę do ubrań, tak aby nie podwyższało ono poziomu wilgotności i tak już ciepłego i wilgotnego powietrza w domu. Korzystaj z wentylatorów wyciągowych w kuchni i w łazience, aby nie dopuszczać do kondensacji pary.

2. Wentylacja zimą

Zimne zimowe powietrze zawiera mniej wody, a więc jest mniej wilgotne. Takie powietrze po dostaniu się do domu zmniejsza poziom wilgotności. Odbywa się to naturalnie w starszych domach, a w nowych lub odnowionych budynkach konieczne jest utworzenie otworów wentylacyjnych lub regularne otwieranie drzwi i okien w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza i właściwego poziomu wilgotności wewnątrz.

Regularne wietrzenie pomoże ci uzyskać właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniach.

3. Ogrzewaj pomieszczenia

Trzecim sposobem pozwalającym zapanować nad wilgotnością jest podwyższenie temperatury wewnątrz domu. Ogrzanie domu przy pomocy centralnego ogrzewania lub kominka obniży wilgotność względną, gdyż w wyższej temperaturze powietrze może zawierać więcej wody. Takie działanie pozwala zapanować nad wilgocią dzięki zrównoważeniu nadmiaru wilgoci wytwarzanego przez codzienne czynności.

4. Umieść w domu pochłaniacz wilgoci

Rozważ umieszczenie w domu pochłaniacza wilgoci, który pomoże ci zwalczyć nadmiar wilgoci i stworzy komfortowy klimat w każdym pomieszczeniu.

Dzięki pochłaniaczowi wilgoci zapewnisz właściwy poziom wilgotności w sypialni.

Jeśli mieszkasz w nowym domu z dobrą izolacją, zapamiętaj te wskazówki, a problemy z wilgotnością nie wrócą.

Mogą Cię również zainteresować