Skip to Content
4 kroki pozwalające na dobre pozbyć się pleśni i innych problemów związanych z wilgocią

Kroki i porady jak wyeliminować główne problemy związane z wilgocią w domu.

Jak pozbyć się pleśni?

Pleśń i grzyb mogą sprawiać w domu problemy. Choć istnieją produkty służące do ich usuwania, istnieje też prosta i skuteczna alternatywa. Dowiedz się, jak pozbyć się pleśni w 4 prostych krokach.

1. Zaatakuj źródło: wilgoć

Główną przyczyną rozwoju pleśni i grzybów jest wysoka wilgotność. Jeżeli usuniesz grzyb, ale nie obniżysz wilgotności, wkrótce znów nadejdzie nieuniknione — pojawi się czarna pleśń i inne gatunki grzybów. Więc oprócz pytania: „Jak usunąć pleśń?”, zapytaj też: „Jak zmniejszyć poziom wilgotności?”.

2. Usuń pleśń

Jak usunąć pleśń? Jeżeli masz już problem z pleśnią, jak najszybciej zadbaj o jej usunięcie! Istnieje wiele sposobów na pozbycie się pleśni. Może ci być wygodniej, jeżeli wyposażysz się w spray przeciw pleśni, dzięki któremu z łatwością ją usuniesz.

Produkty do zwalczania pleśni pomogą ci pozbyć się pleśni, która zdążyła się już rozwinąć.

3. Czyść i wietrz

Ważne jest, aby czyścić materiały i powierzchnie podatne na atak pleśni, takie jak książki, meble czy ubrania. Ponadto należy regularnie otwierać okna, aby wpuszczać świeże powietrze do domu, szczególnie do pomieszczeń takich jak strych, sypialnie czy kuchnia. Dobrze jest korzystać z wentylatorów, aby zmniejszać poziom wilgotności w małych, ciepłych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka.

4. Lepiej zapobiegać

Kluczem do powstrzymania pleśni i innych przykrych skutków nadmiaru wilgoci jest kontrola wilgotności w domu. Jak już stwierdziliśmy, to wilgotne przestrzenie są ojczyzną pleśni i grzybów. Pozbycie się nadmiaru wilgoci nie jest trudne, jeżeli posiadasz pochłaniacz wilgoci. To twój sprzymierzeniec, który pomoże ci obniżyć poziom wilgotności w pomieszczeniach i stworzyć w domu optymalną atmosferę. Utrzymując w domu wilgotność na odpowiednim poziomie, ochronisz go przed negatywnymi skutkami nadmiaru wilgoci.

Pleśń może pojawić się w każdym pokoju, nawet w sypialni. Pochłaniacz wilgoci pomoże temu zapobiec.

Skoro już wiesz, jak zwalczać nadmiar wilgoci, pleśń i inne przykre skutki nie powinny sprawiać ci kłopotów. Pamiętaj, że najważniejsze jest zapobieganie i unikanie wysokiej wilgotności. Wiesz już też, jak sobie z tym poradzić — zaopatrując się w pochłaniacz wilgoci. Umieść go w tych pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność, na przykład w łazience lub w kuchni. I pamiętaj, by wietrzyć dom.

Mogą Cię również zainteresować