Skip to Content
Czy wilgoć jest zdrowa? Dowiedz się.

Zbyt dużo lub zbyt mało wilgoci może być niebezpieczne dla zdrowia.

Wilgoć jest potrzebna, ale jaki poziom wilgotności jest uważany za optymalny?

Wilgoć to para wodna w powietrzu. Zazwyczaj jest niewidoczna, ale zdarza się, że można ją dostrzec, na przykład w postaci mgły przyziemnej. Widoczne są również jej skutki, na przykład w postaci kondensacji, gdy nadmiar pary skrapla się w postaci cząsteczek wody na zimnych powierzchniach. Ponadto powietrze może zawierać jedynie ograniczoną ilość pary wodnej i zależy ona od jego temperatury. Rzeczywista ilość wilgoci w powietrzu jest opisywana przez wilgotność względną w ujęciu procentowym, gdzie 0% oznacza całkowity brak wilgoci, a 100% jest poziomem maksymalnej zawartości pary w powietrzu przy danej temperaturze. Im niższa temperatura, tym niższa maksymalna zawartość wody w powietrzu.

Dobry poziom wilgotności waha się między 50 a 60 procent. Utrzymanie takiego poziomu wilgotności w domu zapewni tobie i twojej rodzinie najwyższy komfort.

Skutki niskiej wilgotności
Kiedy poziom wilgotności spada poniżej 40%, powietrze staje się suche. Przy niskich temperaturach niska wilgotność wysusza skórę, powodując podrażnienie i dyskomfort.

Skutki wysokiej wilgotności na twoje zdrowie
Z kolei jeżeli poziom wilgotności przekracza 65%, zaczyna tworzyć się wilgotna atmosfera. Wilgoć gromadzi się w kątach, a skondensowana para osiada na oknach, skąd w końcu spływa na wrażliwe powierzchnie, sprawiając, że zaczynają one gnić, pojawia się na nich pleśń, mnożą się bakterie i pojawiają się inne przykre konsekwencje, które mogą się szybko rozprzestrzenić. Na przykład roztocza to niewidzialne stworzonka żyjące w miękkich elementach wyposażenia domu, takich jak łóżka, ramy, dywany czy ubrania. Zazwyczaj rozwijają się, jeżeli wilgotność przekracza 70%. Obecność pleśni i roztoczy w otoczeniu może prowadzić do zaostrzenia objawów astmatycznych i alergicznych.

Zdrowa atmosfera sprawi, że poczujesz się w swojej sypialni naprawdę komfortowo, dlatego zadbaj o to, aby mieć wilgoć pod kontrolą..

Otoczenie odgrywa ważną rolę w kształtowaniu dobrego samopoczucia twojej rodziny. Ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności, zapewniającego największy komfort. Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że masz kłopot z nadmierną wilgotnością, pozwól pochłaniaczowi wilgoci pomóc ci stworzyć w domu trwale odświeżające środowisko o każdej porze.

Mogą Cię również zainteresować