Skip to Content
5 oznak wskazujących, że masz problem z nadmierną wilgotnością w domu

Typowe miejsca, w których widoczne są skutki wilgoci w domu.

Czy masz w domu problem z nadmierną wilgocią?

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd bierze się zapach stęchlizny w łazience? A te czarne plamki na ścianach w kuchni? Bardzo prawdopodobne, że poziom wilgotności w twoim domu jest zbyt wysoki. Dowiedz się, jakie są najbardziej powszechne oznaki wskazujące, że masz w domu problem ze zbyt wysoką wilgotnością, i gdzie szukać tych oznak.

1. Skraplanie pary na oknach

Pleśń rozwija się w związku ze zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniu i zwykle koncentruje się na wilgotnych obszarach. W związku z tym często można ją dostrzec w okolicach okien. Kiedy zimne powietrze styka się z oknem, następuje zjawisko kondensacji pary, które skutkuje skraplaniem się pary na szybie. To zjawisko może przenosić się również na ramę okienną, a w rezultacie pleśń przenosi się na obszar styku ramy okiennej ze ścianą.

2. USZKODZENIA ŚCIAN I SUFITÓW

Spękana lub odpadająca farba oraz wybrzuszenia tapety i farby to oznaki, że możesz mieć problemy z poziomem wilgotności spowodowane nadmierną wilgocią osiadającą na ścianach lub suficie. Jeśli przyjrzysz się bliżej, być może zauważysz również początki rozwoju pleśni w tych miejscach. Pleśń na suficie często łatwo zauważyć przez odbarwienie farby. Pleśń na ścianach może być bardziej problematyczna, ponieważ może rozwijać się pod tapetą lub nawet pod warstwą izolacyjną.

Odpadająca farba lub wybrzuszona tapeta to oznaki wskazujące, że masz w domu problem z nadmierną wilgocią.

3. PLEŚŃ NA MEBLACH I ZAPACH STĘCHLIZNY

Mebli nie należy dosuwać zbyt blisko ścian, ponieważ w ten sposób ogranicza się obieg powietrza, co sprzyja kondensacji pary. Jeżeli meble dotykają ścian, pleśń rosnąca na nich może przenieść się np. na kanapę, co skutkuje zatęchłym zapachem. Ponadto drewniane meble przyciągają pleśń, gdyż wchłaniają wilgoć podnoszącą poziom wilgotności w domu.

4. PLEŚŃ W ŁAZIENCE I W KUCHNI

Jeżeli w małych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia, nie ma odpowiedniej wentylacji, poziom wilgotności z dużym prawdopodobieństwem będzie wzrastał. Nadmiar wilgoci może skutkować rozwojem pleśni pod prysznicem lub na jedzeniu przechowywanym w kuchni.

Jeżeli którykolwiek z wymienionych problemów dotyczy ciebie, nie zwlekaj z umieszczeniem w domu pochłaniacza wilgoci, który przywróci właściwy i komfortowy poziom wilgotności.

Łazienka to często pomieszczenie, w którym panuje najwyższy poziom wilgotności w całym domu. Dzięki pochłaniaczowi wilgoci zapanujesz nad wilgocią w łazience.

Masz w domu problem z wilgocią? W takim razie rozważ umieszczenie w pokoju pochłaniacza wilgoci. Pomoże ci on rozwiązać problemy z wilgocią. Dlaczego? Poznaj główne korzyści płynące z posiadania go.

5. PLEŚŃ W URZĄDZENIACH KLIMATYZACJI

Rozwiązywanie problemów z pleśnią w domu być może najlepiej rozpocząć od klimatyzacji. Kolonie pleśni mogą powstawać w okolicy wlotu powietrza lub na filtrze powietrza, a stamtąd mogą przedostać się do całego systemu klimatyzacji i do każdego pomieszczenia w domu.

Dostrzegasz jakiekolwiek z tych oznak w domu i obawiasz się, czy poziom wilgotności nie jest zbyt wysoki? Pochłaniacz wilgoci może być dobrym sposobem, aby zapobiec powstaniu tych problemów lub by zacząć się ich pozbywać. Urządzenie to obniża zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Mogą Cię również zainteresować