Skip to Content
Poznaj optymalny poziom wilgotności dla twojego domu

Wilgotność ma duże znaczenia dla twojego dobrego samopoczucia.

Jaki jest optymalny poziom wilgotności dla twojego domu?

Aby uniknąć problemów w domu oraz problemów zdrowotnych wśród domowników, trzeba znać optymalną temperaturę oraz pożądany poziom wilgotności w domu. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom wilgotności w domu może mieć nieprzyjemne skutki dla twojego zdrowia.

Wilgotność względną powietrza mierzy się w oparciu o temperaturę powietrza oraz ilość wilgoci. Powszechnie mierzy się ją od 0 do 100 procent, gdzie zero oznacza całkowity brak wilgoci. Choć temperatura w pomieszczeniu oraz wilgotność względna często są oceniane indywidualnie, naukowcy odkryli, że przeciętnie poziom wilgotności w pomieszczeniach waha się pomiędzy 50 a 60 procent przy pożądanej temperaturze na poziomie 19–24°C. Poziom wilgotności zależy nie tylko od pogody i lokalizacji, ale także od czynności wykonywanych w domu, takich jak gotowanie, prasowanie, kąpiele, czyszczenie czy suszenie wypranych tkanin.

Wysoki poziom wilgotności oznacza, że w domu jest za dużo wilgoci i może istnieć ryzyko jego uszkodzenia, co z czasem może prowadzić do konieczności wykonania kosztownych napraw. Skraplanie pary na oknach łatwo dostrzec, szukając oznak w łazience, kuchni czy innych pomieszczeniach ze szklanymi powierzchniami. Inną oznaką wysokiej wilgotności mogą być wilgotne plamy, pleśń, odchodząca farba lub tapeta. Możesz również wyczuć zapach pleśni unoszący się w domu. Wreszcie należy zwrócić baczną uwagę na członków rodziny cierpiących na alergie, bowiem wysoki poziom wilgotności często prowadzi do nasilenia reakcji alergicznych.

Powodem do zmartwień może być również zbyt niski poziom wilgotności. Zbyt niski poziom wilgotności oznacza brak wilgoci, który najczęściej daje się we znaki przy niskich temperaturach i sprawia, że powietrze w domu jest suche. Wynika to z faktu, że zimne powietrze nie zawiera pary wodnej. Do widocznych oznak zaliczyć można suche wargi, swędzenie skóry i drapanie w gardle.

Pochłaniacz wilgoci pomoże ci osiągnąć właściwy poziom wilgotności w salonie.

Jak już tłumaczyliśmy, wilgotność względna waha się w zależności od szeregu czynników. Zarówno zbyt wysoki jak i zbyt niski poziom może wzbudzać obawy i sprawiać kłopoty domownikom oraz zagrażać sprzętom domowym, dlatego ważne jest, aby zwracać na niego uwagę i, jeśli to tylko możliwe, mieć go pod kontrolą. Jeżeli masz wątpliwości, jak osiągnąć właściwy poziom wilgotności w domu, zaufaj pochłaniaczowi wilgoci. To urządzenie usunie nadmiar wilgoci i uczyni atmosferę w domu przyjemniejszą.

Mogą Cię również zainteresować