Skip to Content
PRZYCZYNY WILGOCI
DOWIEDZ SIĘ, JAKIE SĄ PRZYCZYNY NADMIERNEJ WILGOCI W DOMU.

SKĄD BIERZE SIĘ WILGOĆ?

Być może zastanawiasz się, dlaczego w twoim domu wilgotność jest tak wysoka? Niskie temperatury i deszczowa pogoda to główne czynniki powodujące zbyt duży poziom wilgotności w domu. Ponadto 3-osobowa rodzina każdego dnia wytwarza średnio 12 litrów pary wodnej, która wpływa na wilgotność w domu. Odcinając dom od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, więzimy całą wilgoć wewnątrz. Oprócz aktywności ludzi istnieją również inne czynniki mogące zwiększać poziom wilgotności w domu. Dowiedz się, jakie to przyczyny i jak można je powstrzymywać i kontrolować, aby uzyskać odpowiedni poziom wilgotności w domu.

JAK DOSTRZEC PRZYCZYNY WILGOCI W DOMU?

PRZENIKANIE WODY

Ściany naszych domów mają porowatą strukturę — znajdują się w nich bardzo małe szczeliny. Wilgoć może z łatwością przedostawać się nimi z zewnątrz, szczególnie gdy na dworze jest mokro.

KONDENSACJA PARY WODNEJ

Różnice temperatur w połączeniu ze złym obiegiem powietrza mogą prowadzić do kondensacji wilgoci i osiadania kropelek wody na ścianach lub oknach.

PRZECIEKI

W izolacjach ścian i fundamentów budynków często występują drobne defekty. W ten sposób woda może przenikać przez ściany.

WYCIEKI Z SIECI WODNEJ

Nieszczelny kran lub wyciek wody z pralki lub zmywarki mogą prowadzić do zwiększenia poziomu wilgotności w danym miejscu i skutkować uszkodzeniem podłóg lub ścian.

CODZIENNE AKTYWNOŚCI

Kąpiel, prysznic, gotowanie, suszenie prania czy mycie podłogi to czynności zwiększające wilgotność w domu. 3-osobowa rodzina wytwarza nawet 12 litrów pary wodnej dziennie.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PRZYCZYN WILGOCI

  • 3 minut do końca artykułu
    5 przyczyn nadmiernej wilgotności w twoim domu

    Odkryj, skąd bierze się wilgoć w twoim domu.

  • 3 minut do końca artykułu
    Poznaj optymalny poziom wilgotności dla twojego domu

    Wilgotność ma duże znaczenia dla twojego dobrego samopoczucia.