Skip to Content
4 typowe oznaki problemów z wilgocią: czarna pleśń to tylko jedna z nich

Dowiedz się, czy masz w domu problem z nadmierną wilgotnością, szukając typowych oznak.

Czarna lub zielona pleśń na ścianach — oto niektóre z konsekwencji wysokiej wilgotności.

Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mają problem z wilgocią w domu. Poniżej znajdziesz 4 typowe oznaki, które pomogą ci określić, czy problem dotyczy twojego domu.

1. Pleśń i grzyb na ścianie

W łazienkach z niewystarczającą wentylacją odprowadzającą parę wodną często występują problemy z czarną pleśnią na suficie lub na ścianach w rogach. Konsekwencje te wynikają ze zgromadzenia zbyt dużej ilości wilgoci na małej przestrzeni. Ustawienie pochłaniacza wilgoci w takim miejscu może pomóc poprzez zmniejszenie poziomu wilgoci, a tym samym, stopnia wyrządzanych przez nią szkód.

Czarna pleśń może pojawić się w przestrzeniach, w których panuje wysoka wilgotność.

2. Zatęchły zapach i osobisty dyskomfort

Pleśń w domu to nie tylko brzydkie plamy na ścianach, sufitach i meblach. Może ona mieć również negatywny wpływ na komfort osobisty. Pleśń może powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniach, a czasami prowadzić do niedrożności nosa, podrażnienia gardła, kaszlu i sapania. Jeśli dotyka cię jeden lub więcej z tych problemów, może to wskazywać na obecność pleśni w twoim domu, wynikającą ze zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniach.

3. Kondensacja pary na oknach i ścianach lub w ich okolicach

Kiedy duża wilgoć styka się z zimną powierzchnią, na przykład na oknie zimą, zimniejsze powietrze sprawia, że wilgoć zaczyna przybierać postać cieczy. Skraplająca się para, przypominająca mgłę, będzie osiadać na wewnętrznej stronie okien.

4. Odpadająca farba i tapeta

Jeśli wydaje ci się, że tapety w twoim domu zbyt często wymagają renowacji, być może masz problem z wilgocią. Nadmierna wilgoć sprawia, że tapeta nie trzyma się należycie ściany. Może też prowadzić do odpryskiwania farby ze ścian lub jej wybrzuszania.

Jeżeli możesz zaobserwować jeden lub więcej z tych objawów, prawdopodobnie masz w domu problem z nadmierną wilgotnością. Ale nie ma powodów do paniki! Wilgotność można obniżyć za pomocą pochłaniacza wilgoci. Umieść go w tych pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na skutki działania nadmiernej wilgoci.

Mogą Cię również zainteresować