Skip to Content
5 przyczyn nadmiernej wilgotności w twoim domu

Odkryj, skąd bierze się wilgoć w twoim domu.

Skąd bierze się wilgoć?

Może zastanawiasz się, dlaczego w twoim domu panuje nadmierna wilgotność. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wiele różnych czynników może skutkować wysokim poziomem wilgotności w domu. Więc dlaczego ten problem dotyka konkretnie twojego domu? Skąd bierze się wilgoć?

1. Przenikanie przez drobne szczeliny w ścianie

Dzięki małym szczelinom wewnątrz ścian woda może łatwo przenikać do domu, co skutkuje zbieraniem się wilgoci wewnątrz. Zdarza się to szczególnie wtedy, kiedy na zewnątrz jest mokro, ponieważ woda naturalnie przemieszcza się z ciepłych, wilgotnych miejsc do miejsc zimnych i suchych.

2. Kapilarność wynikająca ze złej konstrukcji fundamentów

W popularnych konstrukcjach z płyty gipsowo-kartonowej, 28% powietrza przenika przez ściany za sprawą podwyższonego ciśnienia w pomieszczeniu. Jeżeli ściany fundamentowe mają ciągły kontakt z wodą, wilgoć może penetrować ściany do wysokości 1,5 metra.

3. Przeciekanie sieci wodnej

Obecność nadmiaru wody może skutkować wysoką wilgotnością. Na przykład cieknący kran może wpływać na poziom wilgotności wewnątrz domu. Ponadto woda wyciekająca z pralki lub zmywarki może wywierać podobny negatywny skutek i jest jedną z częstych przyczyn powstawania pleśni.

4. Kondensacja pary wodnej

Poziom wilgotności zależy od różnicy temperatur między pomieszczeniami. W połączeniu ze złym obiegiem powietrza czynnik ten wpływa negatywnie na poziom wilgotności i może prowadzić do kondensacji w postaci kropelek wody na ścianach lub oknach.

5. Codzienne czynności domowe

Zwykła 3-osobowa rodzina wytwarza średnio 12 litrów pary wodnej dziennie. Kąpiel, prysznic, gotowanie i suszenie ubrań to przykłady czynności, które mogą powodować gromadzenie wilgoci.

Branie prysznica to jedna z czynności, które zwiększają poziom wilgotności w domu.

Skoro już wiesz, skąd bierze się wilgoć, możesz teraz ochronić swój dom od jej nadmiernego gromadzenia się. Niektóre z tych problemów wymagają napraw w domu, ale inne można łatwo i skutecznie rozwiązać za pomocą pochłaniacza wilgoci, który usunie nadmiar wilgoci z domu.

Mogą Cię również zainteresować