potencjalne-szkody-wilgoć-prezentacja

3 potencjalne szkody wynikające z nadmiernej wilgoci w domu

Skutki nadmiernej wilgoci w domu.

Nadmierna wilgotność może mieć negatywne konsekwencje dla ciebie i twojego domu.

Utrzymująca się wysoka wilgotność może mieć negatywne skutki. Może nam się zdawać, że nadmierna wilgotność w pomieszczeniu to błahostka, ale w rzeczywistości wysoki poziom wilgotności w domu może powodować poważne szkody.

1. Uszkodzenie mienia

Pomieszczenia, w których panuje wysoka wilgotność, takie jak łazienki, kuchnie oraz piwnice są najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane nadmierną wilgocią. Małe przestrzenie, takie jak szafki czy szuflady, często nie mają wentylacji. W związku z tym w tych małych przestrzeniach może gromadzić się wilgoć, a przechowywane w nich przedmioty, takie jak jedzenie czy ubrania, może atakować pleśń. Kolejnym skutkiem wysokiej wilgotności jest skraplanie pary na oknach. Ten nadmiar wody może następnie spływać za ramy okienne oraz prowadzić do rozwoju czarnej pleśni na obszarze między ramą okienną a ścianą.

potencjalne-szkody-wilgoć-pleśń-okno
Jedną z najczęstszych szkód powodowanych w domu przez nadmiar wilgoci jest pleśń.
2. Wpływ na zdrowie

W przestrzeniach, w których panuje wysoka wilgotność, pleśń i grzyb rozwijają się błyskawicznie. Prowadzi to nie tylko do uszkodzenia mienia w domu, lecz także sprzyja rozwojowi alergii. Do powszechnych objawów należą podrażnienie skóry i infekcje dróg oddechowych. Ponadto wilgotne środowisko może przyciągać roztocza, których obecność skutkuje nasileniem chorób alergicznych.

3. Wpływ na psychiczne i fizyczne samopoczucie

Nasze odczuwanie temperatury jest ściśle powiązane z poziomem wilgotności. Nasze zmysły przeważnie źle oceniają temperaturę, jeżeli wilgotność względna jest bardzo wysoka. Jeżeli w powietrzu jest więcej wilgoci niż zwykle, ludzie zwykle odczuwają dużo wyższą lub dużo niższą temperaturę niż rzeczywista.

Jeżeli którykolwiek z wymienionych problemów dotyczy ciebie, nie bój się umieścić w domu pochłaniacza wilgoci, który przywróci właściwy i komfortowy poziom wilgotności.

potencjalne-szkody-wilgoć-piwnica
Jeśli masz problem z nadmierną wilgocią w piwnicy, możesz umieścić w niej pochłaniacz wilgoci, aby uniknąć szkód.

Czy wilgoć jest zdrowa? Dowiedz się

Zbyt dużo lub zbyt mało wilgoci może być niebezpieczne dla zdrowia.

wilgoć-zdrowa-zwiastun
Przeczytaj więcej

Pleśń — ciemna strona wilgoci

Poważne skutki pleśni i jak się jej pozbyć.

pleśń-ciemna-strona-wilgoci-zwiastun
Przeczytaj więcej