pleśń-ciemna-strona-wilgoci-prezentacja

Pleśń - ciemna strona wilgoci

Poważne skutki pleśni i jak się jej pozbyć.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o wilgoci w domu i jej skutkach.

Pleśń to rodzaj grzyba, którego rozwój znacznie różni się od roślin i zwierząt. Pleśń wyrasta z małych zarodników unoszących się w powietrzu. Aby się rozwijać, potrzebuje wody, dlatego zazwyczaj rośnie na wilgotnych powierzchniach. To znaczy, że zbyt wysoka wilgotność w twoim domu może przyczyniać się do rozwoju zielonej (pleśniak zielony) lub czarnej pleśni (kropidlaka czarnego).

pleśń-ciemna-strona-wilgoci-wilgotny
Wilgotne miejsca w domu mogą stanowić odpowiednie środowisko do rozwoju pleśni.

Skąd bierze się pleśń?
Wysoka wilgotność może być odpowiedzialna za rozwój pleśni i innego rodzaju grzybów. Wysoka wilgotność w pomieszczeniu wiąże się ze zwiększeniem szans na wystąpienie kondensacji, która z kolei może prowadzić do gromadzenia się wody. Jeżeli woda nie może nigdzie spłynąć ani wyschnąć, zaczyna być wchłaniana przez powierzchnie w domu, co prowadzi do powstania toksycznego zjawiska, jakim jest pleśń, na przykład w łazience lub piwnicy. Generalnie rzecz biorąc, kiedy wilgotność względna przekracza 70%, warunki zaczynają sprzyjać rozwojowi pleśni i innego rodzaju grzybów.

Obecność pleśni łatwo stwierdzić, ponieważ można ją dostrzec lub wyczuć. Tworzy się w fugach w kabinie prysznicowej, na wilgotnych ścianach, sufitach i powierzchniach na zewnątrz. W zależności od ilości pleśń będzie przybierać postać plam w kolorze czarnym, zielonym lub niebieskim. Czasami zdarza się, że zapach pleśni jest wyczuwalny, ale nie można jej zauważyć, co sprawia, że usuwanie jest trudniejsze. Ważne jednak, aby nie ignorować tego zapachu, gdyż nawet niewielka ilość pleśni oznacza, że wilgotność jest wystarczająca do dalszego jej rozwoju.  

Jakie konsekwencje mogą wynikać z obecności pleśni?
Pleśń może uszkadzać mienie, pojawiając się w dowolnym wilgotnym miejscu w domu, na przykład pod prysznicem, na suficie czy ścianie. Farba na ścianie oraz meble mogą zostać poważnie uszkodzone. Jednak pleśń wpływa nie tylko na powierzchnie w domu, ale także na twoje samopoczucie. Narażenie na pleśń może skutkować częstszymi reakcjami alergicznymi, takimi jak swędzenie skóry, kichanie, kaszel oraz niedrożność nosa.

Jak pozbyć się pleśni?
Chcesz się dowiedzieć, jak oczyścić dom z pleśni lub jak usunąć pleśń? To proste — zetrzyj pleśń, a następnie użyj sprayu przeciw pleśni. Ale co zrobić, aby pleśń nie pojawiła się znowu? Aby zapobiec powrotowi pleśni do domu, należy unikać zbyt wysokiego poziomu wilgotności w domu i dbać o to, by powierzchnie wewnątrz były suche. Utrzymanie poziomu wilgotności poniżej 60 procent to najlepszy sposób, aby zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Pochłaniacz wilgoci [Link: 3.Pochłaniacze wilgoci] idealnie się do tego nadaje. Urządzenia te pomagają obniżyć poziom wilgotności, dlatego jest to idealny następny krok po usunięciu pleśni.

Pleśń, nasilenie alergii i inne negatywne skutki niewłaściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach

Najprędzej odczuwanym skutkiem wysokiej wilgotności w pomieszczeniu jest osobisty dyskomfort.

pleśń-alergie-wewnątrz-wilgoć-zwiastun
Przeczytaj więcej

3 potencjalne szkody wynikające z nadmiernej wilgoci w domu

Skutki nadmiernej wilgoci w domu.

potencjalne-szkody-wilgoć-zwiastun
Przeczytaj więcej