pogoda-problemy-wilgoć

Czy wiesz, że pogoda może powodować problemy z wilgocią w domu?

Pogoda może być jedną z przyczyn nadmiernej wilgoci w domu.

Pogoda jest również jednym z zasadniczych czynników powodujących nadmierną wilgotność w domu.

Czy wiesz, że wilgotność to miara ilości wody, jaką może zawierać powietrze? Ten wynik nazywany jest wilgotnością względną. Zazwyczaj powietrze może zawierać więcej wody przy wyższej temperaturze, więc, na przykład, jeżeli wilgotność względna wynosi 100%, oznacza to, że powietrze zawiera tyle wody, ile jest w stanie przy danej temperaturze. To z kolei oznacza, że wilgotność względna jest podatna na zmiany w pogodzie. Deszcz, śnieg (szczególnie topniejący w domu z ubrań, butów itp.), ale też parna pogoda mogą zwiększyć poziom wilgotności w twoim domu i prowadzić do gromadzenia nadmiernej wilgoci w domu. Zimna pogoda może skutkować skraplaniem pary na oknach.

W zimniejszym klimacie optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach powinien równoważyć ryzyko kondensacji pary i komfort ludzi. Kiedy jest zimno i mokro, wilgotność jest wysoka, a wilgoć może osiadać na zimnych powierzchniach. Kiedy duża ilość wilgoci zostaje uwięziona w domu i nie jest odfiltrowywana, może prowadzić do rozwoju pleśni i innych alergenów, które z kolei mogą mieć szkodliwy wpływ na dom i zdrowie.

Czasami wysoką wilgotność w domu można zaobserwować również podczas ciepłych pór roku. Kiedy pada, ale na zewnątrz jest gorąco, zwykle deszcz na ziemi wysycha szybko i paruje, tworząc warstwę wilgoci. Ta wilgoć pozostanie zgromadzona przy ziemi dopóki nie rozwieje jej wiatr. Może przedostać się również do domu, tworząc wrażenie lepkości i parności.

pogoda-problemy-wilgoć-piwnica
Pochłaniacz wilgoci może pomóc w przypadku nadmiernej wilgoci w piwnicy.

Skoro już wiesz, jak pogoda wpływa na gromadzenie nadmiernej wilgoci w domu, polecamy pozbyć się jej, używając pochłaniacza wilgoci. W zimniejszym klimacie, szczególnie kiedy pada śnieg lub deszcz, pochłaniacz wilgoci pomaga ograniczać wilgoć i kondensację pary w domu. Lecz także w cieplejszym, bardziej parnym klimacie, pochłaniacz wilgoci wspomaga działanie klimatyzacji, tworząc chłodniejszą, bardziej odświeżającą atmosferę.

5 przyczyn nadmiernej wilgotności w twoim domu

Dowiedz się, skąd bierze się wilgoć w twoim domu.

przyczyny-wilgoć-dom-zwiastun
Przeczytaj więcej

Poznaj optymalny poziom wilgotności dla twojego domu

Wilgotność ma duże znaczenie dla twojego dobrego samopoczucia.

optymalny-poziom-wilgotności-zwiastun
Przeczytaj więcej