Uchroń swój dom przed kondensacją pary i jej skutkami

Kondensacja pary może uszkodzić mienie w domu.

Czym jest kondensacja pary i skąd się bierze?

Okna w twoim domu parują? Ściany wydają się wilgotne w dotyku? Kondensacja pary może szkodzić cennym przedmiotom w twoim domu.

Skutki kondensacji pary pojawiają się podczas zimnej pogody, kiedy w domu znajduje się zbyt dużo wilgoci lub kiedy ciepłe powietrze styka się z zimnymi powierzchniami. Kiedy ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią, szybko ochładza się, uwalniając wodę, która zamienia się w kropelki cieczy. W ten sposób para wodna może się skraplać w twoim domu.

Kondensacja pary jest irytująca - pojawia się zazwyczaj na oknach i może zasłaniać widok lub zamarzać na szybie. Na takich powierzchniach łatwiej jest o skraplanie. Skraplanie na oknach wynika z nadmiernej wilgoci w domu lub dużej różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Pokryte mgiełką okna i przesuwne szklane drzwi to także oznaki szkodliwego działania wilgoci w twoim domu. Do najczęstszych skutków należą rozwój czarnej pleśni na suficie, ścianach, ramach okiennych, zasłonach, kredensach i w rogach, gdzie wentylacja jest mała lub jej nie ma. Innymi skutkami bywają odchodząca farba lub tapeta oraz wilgoć na ścianach piwnicy i podłodze.

Jak przeciwdziałać kondensacji pary?
Wykonując w domu codzienne czynności, takie jak kąpiel, gotowanie, suszenie ubrań czy... po prostu oddychanie, jedna osoba wytwarza każdego dnia około 4 litrów wody. Jeżeli ta wilgoć pozostaje uwięziona wewnątrz, wsiąka w ściany lub spływa na podłogę, skąd nie ma ujścia i gdzie zaczyna się gromadzić. Może również zbierać się na otaczających powierzchniach, takich jak sufit, przestrzeń pod oknami czy meblami.

Zapobiegaj kondensacji na oknach dzięki pochłaniaczowi wilgoci.

W takim razie jak uniknąć kondensacji?

To łatwe, wystarczy, że będziesz się stosować do następujących porad: korzystaj z wentylatora podczas gotowania w kuchni, i kiedy tylko jest to możliwe, zakrywaj garnki pokrywkami. Nie zapominaj też o osuszaniu mokrych okien i innych powierzchni po gorącym prysznicu lub zainstaluj wentylator w łazience i włączaj go na czas kąpieli. Wreszcie prostym krokiem pozwalającym uniknąć skraplania jest wyposażenie się w pochłaniacz wilgoci. Urządzenia te pomagają pozbyć się nadmiernej wilgoci gromadzącej się w twoim domu. Są skuteczne w łazience, w kuchni i w każdym innym miejscu w domu, gdzie zmniejszają kondensację.